İmza Bilim
imzabilim

İmza analizi nedir? 


Kendinizi imzanızdaki çizgilerin içine saklamışsınız. Saklı kalmış bu bilgilere ulaşmak grafolojiden faydalanarak sağlanabilir. Grafoloji, imzanızın biçiminden yola çıkarak detaylı bir kişilik analizi oluşturan bir çalışmadır. Eğer sakladıklarınızı yeniden bulmak, kendinize başkalarının gözüyle bakmak istiyorsanız; adınızı, soyadınızı, diğer adlarınızı ve imzanızı, göndermeniz yeterli olacaktır.

Grafolojinin türkçesi yazıbilim olarak kullanılmaktadır. Grafoloji yazınız veya imzanız incelenerek kişiliğiniz hakkında bilgiler edinmenizi sağlar. Ben imzadan daha çok bilgiye ve daha gizli kalmış özelliklere ulaşabildiğime inandığım için daha çok yazı yerine imza ile ilgileniyorum.

İmzanızdaki çizgilerin şekli, işaretler, harflerin yazılış biçimi, büyüklüğü, yatıklık durumu, vurgular, eğimler,…vb. kişiliğiniz hakkında birçok bilgi verir.İmza analizi nerelerde kullanılır? 


Grafoloji, kendinizi daha iyi tanımak, başkaları ile daha iyi geçinmek için, işyeri ilişkilerinde, insan kaynaklarında, anlaşmalar yaparken, kişisel gelişim sürecinde, evliliğe karar verirken, psikolojide, kriminolojide,… kısacası altına imzanızı atacağınız her alanda, kararlarınızı kolaylaştırmak için kullanılır.

Kendi güçlü ve zayıf yönlerinizi keşfetmenize yarar, kendinizi tanımanız diğer kişiler ile iletişiminizde çok önemlidir.

İŞYERLERİ NASIL FAYDALANABİLİR?

• İnsan Kaynakları, işe alma, terfi ve organizasyon yapısı düzenlemede imza analizi size zaman kazandırır.
• Ekip motivasyonunu arttırmak ve çalışanlar arası kaynaşma ortamını sağlamak için imza analizinden faydalanabilirsiniz.
• Birçok işbaşvurusu arasından seçim yapmanızı kolaylaştırır, para ve zamandan tasarruf edersiniz.
• Mülakatlarda veya iş anlaşmalarında hangi sorular üzerinde yoğunlaşmanız gerektiği konusunda sizi yönlendirir.
• Çalışanı / iş ortağını daha iyi tanımanıza ve daha etkili adımlar atmanıza olanak sağlar.
• Daha isabetli seçimler yaparsınız.
• Ekipteki eksik ruhu tamamlar ve daha uyumlu, güvenilir kişileri daha kolay keşfedersiniz.
• Birbirini tanımayan kişilerle yapılacak bir toplantı veya iş ortaklığı öncesi imza analizleri yapılarak daha samimi bir ortam yaratmak mümkün olur.

Fransa, İngiltere, Almanya ve Amerika da yoğun olarak başvurulan bir yöntemdir. İmza analizi yapan kişiler ile danışman olarak çalışmaktadırlar.

"Bilmek yapmanın yarısıdır." demişler… Olumsuz bulduğun alışkanlık ya da bakış açılarını pozitif olanlarla değiştirmek kolaylaşabilir.İlgili linkler 
www.aliceweiser.com/signature

www.adligrafoloji.com

www.handwritinguniversity.com

www.sign-nature.com/

www.farukeremvakfi.org.tr/3/22.html

www.britishgraphology.org/